Kā barot cukini un ķirbjus vasaras pirmajā pusē. Kas, kā un kad. Septiņi svarīgi padomi

Cukini un ķirbji mīl labi ēst. Tie ātri attīstās un bagātīgi nes augļus tikai auglīgā augsnē, kas satur lielu daudzumu organisko un minerālvielu.

Īpaša uzmanība jāpievērš ķirbju augu barošanai vasaras pirmajā pusē, aktīvās augšanas periodā.

Jums ir jābaro cukini un ķirbji visu sezonu, mainot organisko un minerālmēslu. Bet mēslojuma daudzums ir atkarīgs no augsnes veida, kā arī no tā, cik labi tika sagatavota gulta un cik daudz organisko vielu tika pievienots vietai.

Daudzi dārznieki stāda ķirbjus un cukīni komposta kaudzēs un siltās dobēs, lai nodrošinātu saviem zaļajiem mājdzīvniekiem barību visai sezonai.

Šajā gadījumā augi ir tikai regulāri jālaista un vairākas reizes vasarā jābaro ar komplekso minerālmēslu.

Bet, ja ķirbji aug uz neauglīgas vai smilšainas augsnes, no kuras ātri tiek izskalotas barības vielas, tad mēslošanas daudzums palielinās līdz 7-8 reizēm.

Īpaši tas attiecas uz ilgi kāpjošiem lielaugļu ķirbjiem, kuriem nepieciešams lielāks minerālvielu un organisko vielu daudzums.

Organiskie mēslošanas līdzekļi

Cukini un ķirbji ļoti reaģē uz mēslojumu ar organisko mēslojumu, kas satur lielu daudzumu slāpekļa un citu barības vielu pieejamā veidā.

Kā pirmo mēslojumu jūnijā var izmantot nezāļu un sapuvušas zāles uzlējumu, komposta tēju, kā arī putnu izkārnījumu uzlējumu.

Svarīgs! Piesakies sakņu barošanai ķirbju kultūrām pēc lietus vai laistīšanas. Lietojot mēslojumu, atkāpieties 20-30 cm no krūma pamatnes.

Zāļu infūzija

Augu uzlējums jeb šķidrais komposts ir populārs un lēts mēslojums, kas lieliski stimulē augšanu un bagātina augsni ar būtiskām barības vielām.

1.Lai to pagatavotu, piepildiet trauku līdz 2/3 ar nezālēm (izgāztuvēm, nātrēm, pienenēm, āboliņu, kosu, kvinoju u.c.) un piepildiet ar nostādinātu ūdeni, nepievienojot nedaudz līdz pašai augšai.

2.Novietojiet trauku labi apgaismotā vietā vai siltumnīcā un katru dienu samaisiet zaļo mēslojumu.

3.Pēc 7-10 dienām infūzija būs gatava.

4.Mēslošanai 1 litru uzlējuma atšķaida 10 litros saulē uzkarsēta ūdens un pie saknes ieber cukini un ķirbjus, iztērējot 1-2 litrus vienam krūmam.

Sapuvušās zāles infūzija

 

1.Sapuvušu garšaugu uzlējums jeb raudzēta “tēja” tiek pagatavota ļoti ātri. Un atšķirībā no parastajiem augu uzlējumiem tai nav nepatīkamas smakas.

2.Šīs “tējas” pagatavošanai ir piemērota jebkura nopļauta zāle: pļava, zāliens, kā arī ravētas nezāles.

Pēc zāles pļaušanas ar zāles pļāvēju vai trimmeri sagrābiet to kaudzē un pārklājiet ar melnu plastmasu. Ja zāles nav daudz, to var ielikt melnos maisos (piemēram, atkritumiem) un piesiet.

3.Saulainā laikā fermentācijas process sāksies gandrīz nekavējoties.

Savu enzīmu un termofīlo baktēriju ietekmē zāle sāk “degt”, sasilstot līdz 60-70°C temperatūrai.

Šādos apstākļos iet bojā nezāļu sēklas un dažādu slimību patogēni, kā arī kaitēkļi un to kāpuri, kas varētu nonākt uz augiem.

Lasi vēl: Jebkuram spraudenim uzreiz izaugs saknes, ja pievienosiet ūdenim vienu sastāvdaļu

Tiklīdz zaļumi kļūst karsti, dzeltenbrūni, ar specifisku smaržu, tad izejvielas var izmantot uzlējuma pagatavošanai.

4.Lai pagatavotu šķidro mēslojumu, sagatavotajā traukā apmēram 1/4 piepilda ar raudzētu zāli, pārklāj ar nostādinātu ūdeni un atstāj uz vairākām stundām.

Šoreiz ir pietiekami, lai iegūtu bagātīgu stipras tējas krāsas uzlējumu.

5.Mēslošanas priekšvakarā dobi laisti un raudzētu tēju izmanto neatšķaidītu, zem katra pieauguša auga saknes ielejot aptuveni 1 litru uzlējuma.

Veicot lapotņu barošanu ar raudzētu “tēju”, uzlējums jāatšķaida ar ūdeni proporcijā 1:1.

Putnu mēslu infūzija

 

Putnu mēsli ir ātras darbības organiskais mēslojums, kas satur lielu daudzumu makro un mikroelementu.

Barības vielu koncentrācija tajā ir daudz augstāka nekā citos dabiskajos dzīvnieku izcelsmes mēslošanas līdzekļos. Tāpēc tas jālieto piesardzīgi – vēlams infūzijas veidā.

1.Uzlējuma pagatavošanai ņem 2 kg svaigu izkārnījumu, pievieno 10 litrus ūdens, pārklāj ar vāku un atstāj uz 5-7 dienām.

2.Pēc tam, kad šķīdums kļūst tumšāks, to atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:10 un uz mitras augsnes uzklāj sakņu pārsēju.

3.Šķidrā mēslojuma pagatavošanai var izmantot arī granulētu putnu mēsli, ko pārdod maisos.

4.Pievieno 2 ēd.k. uz 10 litriem ūdens un atstāj uz 5-10 stundām.

Pelnu infūzija

 

Ja augšanas sezonas sākumā cukini un ķirbji aktīvi patērē slāpekli, tad augļu veidošanās periodā tiem nepieciešams kālijs, kalcijs, fosfors, magnijs un mikroelementi.

Šīs barības vielas ir atrodamas koksnes pelnos. Pelni labi deoksidē augsni, uzlabo tās struktūru, paaugstina augu vitalitāti.

Šķidrai ķirbju augu barošanai varat pagatavot pelnu uzlējumu, lai ātri iegūtu barības vielas un padarītu tās pieejamākas sakņu sistēmas absorbcijai.

1.Lai to izdarītu, glāzi pelnu ielej 1 litrā karsta ūdens un atstāj uz dienu, laiku pa laikam apmaisot.

2.Pirms lietošanas mēslojumu atšķaida ar nostādinātu ūdeni proporcijā 1:10.

3.Laistiet cukini un ķirbjus pie saknēm: apmēram 1 litrs vienam krūmam.

Minerālmēsli

 

Minerālmēslus var un vajag lietot pārmaiņus ar organiskajiem. Ziedēšanas un olnīcu veidošanās periodā ķirbju augu barošanai var izmantot šādus mēslojumus:

Kristalon Special, Yellow (sakņu mēslojums – 10 g uz 10 l laistīšanas laikā; lapu mēslojums – 25 g uz 10 l, uz 100 kv.m);

Borofosfāts (20 g uz 10 litriem ūdens, 1 litrs šķīduma vienam pieaugušam augam, uz mitras augsnes);

Azofoska (20 g uz 1 kv.m., irdinot augsni vai ūdens šķīduma veidā laistīšanas laikā);

OMU Universal (30-50 g uz 1 kv.m., irdinot augsni).

Augļu laikā jums jākoncentrējas uz kālija-fosfora mēslošanas līdzekļiem:

Crystalon Cucumber (barošana ar saknēm – 10 g uz 10 litriem ūdens laistīšanas laikā; lapotnes barošana – 25 g uz 10 litriem ūdens, uz 100 kv.m).

AgroMaster 3:11:32 (sakņu barošana – 10-15 g uz 10 litriem ūdens laistīšanas laikā; lapotnes barošana – 20 g uz 10 litriem ūdens, uz 100 kv.m);

Šķīdums A (sakņu barošana – 10 g uz 10 litriem ūdens laistīšanas laikā);

Fertika Lux (sakņu barošana – 20 g uz 10 litriem ūdens laistīšanas laikā);

Superfosfāts (laistot 30 g uz 10 litriem ūdens);

Kālija sulfāts (20 g uz 10 litriem ūdens laistīšanas laikā).

Barojot ķirbi, jāņem vērā, ka saknes, kas nonāk saskarē ar mitru augsni, var arī veidot saknes, nodrošinot augu ar papildu uzturu.

Vietas, kur stublāji iesakņojušies, vēlams apkaisīt ar kompostu un regulāri ieziest šīs vietas ar šķidro mēslojumu.

Laistīšana un mulčēšana

 

Ķirbju kultūru mēslošana nebūs tik efektīva, ja karstā laikā augsnei ļaus regulāri izžūt. Tas bieži notiek auga augšanas sezonas pirmajā pusē, kamēr lapu aparāts vēl nav pietiekami attīstīts, lai noēnotu augsni.

Laistīšanas biežums ir atkarīgs no augsnes veida un gaisa temperatūras. Ja nav lietus, ķirbju stādus laista ik pēc 2-3 dienām, izmantojot saulē uzsildītu nosēdinātu ūdeni.

Lai samitrinātu zemi, zem katra pieauguša krūma jāielej 7-10 litri ūdens.

Mitrumam vajadzētu iekļūt zemē līdz 50 cm dziļumam.

Lai saglabātu mitrumu augsnē un uzlabotu krūmu uzturu, dārza dobē, kur aug cukini un ķirbji, vēlams augsni mulčēt. Šim nolūkam varat izmantot agrotekstilu, salmus, sienu, sapuvušas zāģu skaidas.

Zem mulčas kārtas augsne kļūst irdena un gaisīga, tajā aktīvi darbojas sliekas, vairojas labvēlīgie augsnes mikroorganismi, kas aktīvi piedalās organisko vielu mineralizācijā un pārvērš barības vielas augiem pieejamā formā.

Turklāt mulčēšana ļauj samazināt nezāļu skaitu un izvairīties no augsnes irdināšanas, kas var izraisīt sakņu bojājumus.

Un tas ievērojami atvieglo augu kopšanu.

Svarīgs! Nemēģiniet izmantot visus iepriekš minētos mēslojumus cukini un ķirbju barošanai – vienkārši izvēlieties 2-3 minerālu kompleksus un veiciet vairākas mēslošanas ar organiskām vielām. Neaizmirstiet, ka, lietojot mēslojumu, jums jākoncentrējas uz augu stāvokli un jāņem vērā augšanas sezona.

Leave a Comment